Ledarskap med Magnus och Kim: 292 Återkoppling
LJUDKLIPP | FEB 2025
Återkoppling på vägen mot våra mål är en pågående process som hjälper oss att hålla kursen mot målet. Tror vi på det vi gör? Gör vi rätt saker? Har det fått önskad effekt? Vilka förutsättningar har förändras jämfört med när vi satte upp målet? För att nå våra mål behöver vi vara observanta längs med vägen för att lägga märke till de ”vägmärken” som kan bekräfta för oss att vi är på rätt väg. Vi behöver också vara öppna för att lägga märke till ”vägmärken” som visar att vi inte är på väg mot målet, och göra löpande göra små förändringar. Då undviker vi risken för att helt hamna ur kurs och behöva börja om från början. I avsnittet reflekterar vi över olika perspektiv på återkoppling på väg mot våra mål och också över vilken stor betydelse det har när tacksamhet och firande finns med längs med vägen.
===========================
Du kan boka en träff för en presentation av LedarskapsArenan, ett personligt anpassat ledarskapsutvecklingsprogram som hjälper dig att träna på de färdigheter som vi samtalar om i podden. Berätta gärna om dina egna erfarenheter av ledarskap eller att boka en träff för att jobba med din utveckling. Maila oss på adressen Ledarskap@magnusochkim.se om du vill komma i kontakt med oss, eller via vår hemsida www.magnusochkim.se
=============================
Besök oss gärna på Facebook: Ledarskap med Magnus och Kim för att se material från avsnittet, dela det med dina vänner och bidra med kommentarer om ledarskap.
Medverkande: Magnus Gnisterhed, Kim Karhu